SON DAKİKA
haberL haberR

300 defa yanan evin sırrı çözüldü

27.12.2012 15:04  

Prof. Dr. Üner Tan, Siirt'te bir evde 4 ayda 300'den fazla yangın çıkmasıyla ilgili konuştu...

300 defa yanan evin sırrı çözüldü
Tan, ''Kirli ve pis şeyler durdukça bunlardaki yağ, üstü de örtülü olunca oksitleniyor ve için için yanmaya başlıyor'' dedi.

Türkiye Bilimler Akademisi Şeref Üyesi Prof. Dr. Üner Tan, bilimsel çalışmalarını yürüttüğü Çukurova Üniversitesi'nde AA muhabirine yaptığı açıklamada, Siirt'te evlerinde 4 ayda 300'den fazla yangın çıkan Toprak ailesinin Türkiye gündeminde önemli bir yer tutuğunu ancak olaya bilimsel bir yaklaşım getirilmediğini ifade etti.

Ailenin ve halkın kafasının karıştığını ifade eden Tan, bilimin bir konuyu açıklamak için deneysel kanıt istediğini belirterek, bu olayın da böyle bir kanıtı olduğunu savundu.

Tan, ''Bu olayın bilimsel bir kanıtı var. Bu yanma olayıdır. Bir şey nasıl yanar. Eğer bir şey yanıcı maddeyse ve oksijenle irtibat sağlarsa yanar'' dedi.

Bir eşyanın hatta insanın bile kendi kendine yanabileceğini belirten Tan, ''Bu aile şükretsin ki kendileri yanmadılar. Bir gün kendileri de yanabilirler dikkat etsinler'' diye konuştu.

Geçmişte yapılan bir deneyi fotoğraflarıyla anlatan Tan, şöyle devam etti:

''Deneyde bir kovaya bez parçaları konuluyor ve üzerine keten yağı dökülüyor. Bir şey kirlenince yağlanır. Bu yağ dökülerek bu taklit ediliyor. Bu kovaya ısısını ölçmek için de bir cihaz takılıyor. Başlangıçta 42 derece. 3 saat beklendikten sonra ısı 178 dereceye çıkıyor. Duran yığınlarda ısı artır. Mesela çöp yığınları eşilmezse veya havalandırılmazsa zamanla yanar. Deneyde zamanla bezler kararmaya başlıyor, 4 saat sonra ısısı 212 dereceye çıkıyor ve kenarlarından duman çıkmaya başlıyor. 5 saat sonra ısı 370 derece oluyor ve dumanlar iyice artıyor. 7 saat sonra 431 derecede alevler çıkmaya başlıyor. 8 saat sonunda bezler iyice alevli şekilde yanıyor. Yani kirli ve pis şeyler durdukça bunlardaki yağ, üstü de örtülü olunca oksitleniyor ve için için yanmaya başlıyor. Yanmak demek oksitlenmek demek zaten. Eğer ısı kaybolmazsa belli bir süre sonra alev alıyor.''

Kirliliğin kimyasal reaksiyonlara yol açtığını, bu durumun çok nadir görülen bir olay olduğunu ve 20-25 yılda bir meydana gelebildiğini anlatan Prof. Dr. Tan, olayın çözümü için ailenin evinin ve tüm eşyasının değiştirilmesi gerektiğini sözlerine ekledi.

(AA)

Paylaş
Tweet
Paylaş
Gönder
Yazdır
A
A
« ANA SAYFAYA DÖN SONRAKİ HABER »
  |  
« ÖNCEKİ HABER
Habere Yorum Yazın
Küfür, hakaret içeren, devlet büyüklerini aşağılayan, yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan yorumlar yayınlanmayacaktır. Yorum kriterlerine aykırı hareket edenlerin IP numaraları adli mercilere teslim edilecektir.
o kadar çöp ev çıkıyor senelerdir çöp biriktiren insanlar var onlar niye yanmıyor sayın prof
tuncay kahveci - 09:48, 28 Aralık 2012 Cuma
gidip zeminde incelemeden masa başında karar vermek doğru değil,ki hoça objektif olmalı
yasarco - 08:33, 28 Aralık 2012 Cuma
gecen sene sanlıurfada yanan evın sahıbının kardesı mersınde ıkamet edıyor ve sanlı urfadakı ev yandıgı tarıh ve saatte mersındekı evde yanıyor bu nasıl bı celıskıdır akıl mantık yorulmadan konusmak basıt ama ınandırmak zor. sanlı urfadakı evde yangın cıktıgı an kameralar ve basın ekıbı orda ve evın sahıbı evet ıste yıne yanıyo ne yapıcamızı bılmıyoruz dedı ve basın sınır krızı gecırdı dıye soylendı lakın evın sahıbı tum vucudu tıtreyerek allah allah allah dedı gozlerı dondu yaslı adamın ve sebepsız manasız sandıgımız bos bos etrafa baktı adam ve cınler ona gozuktuler sanırım . bu yoruma nerde
Esrarengiz cengiz - 06:20, 28 Aralık 2012 Cuma
orumcek kafalilar o kadar çogalmiski bu ulkede,cinle ve ufurukçulerin elinde eline kaldi millet,kimse dunya donuyor demeye cesaret edemeyecek,
galile - 00:43, 28 Aralık 2012 Cuma
sn prof bu senin konun değil kusura bakma sizler bu işlerden anlamazsınız hiç girmesen iyiymiş, bak; yorumcular sana neresiyle gülüyor? :)
Aslan - 23:22, 27 Aralık 2012 Perşembe
sayin hozam, siz bu eve gittinizde, inceleme yaptinizdami konustunuz, ne incelediniz ne testler yapip ne neticeleri aldiniz, yoksam gitmeden ofisinizden mi konusuyorsunuz. herkez oturdugu yerden masal okuyor hozam...
Hozamm - 22:09, 27 Aralık 2012 Perşembe
haklı olabilir. aile giysilerini buz dolabına koyduğuna göre pek normal sayılmazlar.
ismail - 21:13, 27 Aralık 2012 Perşembe
insanlar onların gerçek yüzlerini görüyor ve düştükleri hali acıyarak seyrediyor. açıkça cinlerin sebep olduğu bu yangınlara doğru taraftan bakıp öyle çare aranmalıdır. muhtemelen onlara verilen bir zarardan dolayı böyle dsvranıldığı düşünülebilir. hiç kimse tam bilmediği bir konuda kesin konuşma yapmamalıdır.
Vatandaş55-2 - 19:15, 27 Aralık 2012 Perşembe
kardesim 0 3 harfli dedigin nedir allah askina cin desene suna cenabi allah kuran da cin diye bosunami zikredilmis hasa yapmayin kardesim icat cikarmayin ya
ercan 50 - 18:45, 27 Aralık 2012 Perşembe
bilimsel olacağız diye aptalca şeyler söylüyorlar.pek tatmin edici değil.o zaman profesörün evi de yanmalıydı.
Ya Alim - 18:14, 27 Aralık 2012 Perşembe
ya arkadas koyun bir kamera 24 saat izlensin o zaman anlasilir. ya prof. dr. üner tan, hakli yada birisi kasten yakiyo. ???
gurbetci,.- - 18:06, 27 Aralık 2012 Perşembe
hoca çok okumaktan imanı zayıflamış...azıcık islamiyeti öğrenmeye çalıssın..bu dünyada sadece bizim varolmadığımızı anlayacaktır...bu işleri 3 harflilerin yaptığına inanmamak cahillik olur..senin söylediğini ortaokulda deney yapan çocuklar bile bilir..yazık ...
delicoban - 17:12, 27 Aralık 2012 Perşembe
pek inandırıcı gelmedi doğrusu
misafir28 - 16:06, 27 Aralık 2012 Perşembe
ne yani bu aile cokmu kirli pis demek istiyorsun? bundan daha pis ailelerde olmuyorda neden bu ailede oluyor hemde evini degistirdigi halde. hemde yuzlerce defa.senin bilimin dogruysa tum hindistanin yanip kul olmasi gerekirdi.birazda allaha ve cinlere inansaniz yarariniza olur..
ekrem dagdelen - 15:36, 27 Aralık 2012 Perşembe
eğer bu doğruysa, yıllarca evinde cöp biriktiren insanların çöp evlerinde niye yangın çıkmıyor kine?
ilginç - 15:13, 27 Aralık 2012 Perşembe
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın