SON DAKİKA
haberL haberR

İlk şehit olan müslüman kimdi?

17.08.2011 00:50  

O, sabır yolunu tercih ediyor, müşriklerin türlü türlü amansız işkencelerine rağmen asla İslam’ın izzetini zedelemiyordu.

İlk şehit olan müslüman kimdi?
Bir gün bu işkencelere artık dayanamayarak ruhunu Rahman ve Rahim olan Cenab-ı Allah’a teslim ediyordu. O, İslam’ın ilk şehidi oluyordu. Yemenli bir aileyemensup olan Hz. Ammar, küçüklüğünden berimüşriklerin türlü türlü işkencelerinemaruz kalmıştı.

Zira Hz. Ammar’ın mensup olduğu “Yasir” ailesi, İslam’a ilk girenlerdendi. İslam’ın nuruyla şereflenen bu ailede dünyaya gelen Hz. Ammar da İslamiyet’le tanıştı. Ancak o, özellikle Allah Resulü’nü görüp ondan İslamiyet’i öğrenmek istiyordu. Kendi kendine Resulullah’ın nerede olabileceğini düşündü ve doğruca o dönemin tebliğmerkezi olan Darü’l Erkam’a gitti. Evet Allah Resulü oradaydı. Burada diğer sahabilere İslam’la, Kur’an’la ilgili hakikatleri anlatıyordu.

Hz. Ammar, Resulullah’ın huzuruna vardı. Ona durumu izah etti. Allah Resulü Hz. Ammar’ı oldukça sıcak karşıladı. Ona yüce Kur’- an’ın ve İslamiyet’in hakikatlerini tane tane anlatmaya başladı. Hz. Ammar, Efendimizinmübarek ağzından dökülen kelimeleri adeta içine sindire sindire yudumluyordu. Orada Hz. Ammar’ın içindeki iman daha da kuvvetlendi. Artık İslam adına merak ettiği pek çok şeyi öğrenmişti. O dönemde İslamiyet’i kabul edenlerin sayısı, iki elin parmaklarından daha fazla değildi. Bir rivayete göre o, ilk Müslüman olan yedi kişiden biriydi.

FAKiR VE KiMSESiZDiLER

Hz. Ammar ile beraber Yasir ailesinin tamamı Müslüman oldu. Yasir ailesi epeyce fakir ve kimsesizdi. Çünkü bu aileMekkeli değildi. Daha sonralarıMekke’ye gelip yerleşmiş bir aileydi. Yasir ailesi Mekke’ye geldiklerinde bir büyük kabilenin himayesi altına girmişti. Yasir ailesinin himayesine girdiği bu büyük kabilenin ismi Mahmuzoğulları idi. Bu kabile, himayesinde bulunan Yasir ailesininMüslüman olduğunu öğrendiğinde şaşkına döndü. Bu şaşkınlığın yerini birmüddet sonra kızgınlık aldı. Zira Mahmuzoğulları İslamiyet’e düşman bir kabileydi.

SABREDiN EY YASiR AiLESi

Onlar, önceleri Yasir ailesini Müslümanlıktan vazgeçirmek için çeşit çeşit hediyeler, mükâfatlar verdiler. Ancak bu kutlu ailenin İslamiyet’ten çıkma gibi en ufak bir düşüncesi yoktu. Mahmuzoğulları, Yasir ailesini İslamiyet’ten döndüremeyeceğini anlayınca kızgınlıktan deliye döndüler. Bumübarek aileye yapmadıkları eziyet, işkence kalmadı. Müşrikler; Hz. Ammar, babası Hz. Yasir ve annesi Hz. Sümeyye’yi günlerce kızgın çöllerde aç ve susuz bıraktılar. Ateş gibi sıcak kumların üzerine yatırarak türlü türlü işkenceler yaptılar.

Küçük yaştaki Ammar, artık bu işkenceleri kaldıramaz hale gelmişti. Zira onun yaşında başka biri bu kadar işkenceye asla dayanamazdı. Bir gün Hz. Ammar’ın babası Hz. Yasir, Allah Resulü’nü görünce hüngür hüngür ağladı ve hüzünlü bir şekilde: “Ey Allah’ın Resulü bu işkenceler ne zaman bitecek?” diye sordu. Allah Resulü onu teselli etti ve Hz. Yasir’e: “Sabredin ey Yasir ailesi. Bu sabrınızın mükâfatı cennettir” buyurdu. Hz. Yasir sabır yolunu tercih etti, müşriklerin türlü türlü işkencelerine rağmen asla İslam’ın izzetini zedelemedi. Bir gün bu işkencelere artık dayanamadı ve ruhunu rahman ve rahim olan Cenab-ı Allah’a teslim etti. Böylece Hz. Yasir, İslam’ın ilk erkek şehidi oldu. Onun bu kahramanlığı sonsuza dek kalplerde yaşayacak ve asla unutulmayacaktır.

iSLAM’IN iLK KADIN ŞEHiDi

Müşrikler, Hz. Yasir öldükten sonra da Hz. Ammar’ın annesi Hz. Sümeyye’ye işkence yapmaya devam ettiler. Ona zulmetmeyi bizzat zalimlerin başı Ebu Cehil üstlendi. Ebu Cehil’in akıl almaz işkenceleri karşısında Hz. Sümeyye asla boyun bükmüyor, hep sabrediyordu. Artık Ebu Cehil’in Hz. Sümeyye’nin bu sabrına dayanacak hali kalmadı. Onu dinden döndürmenin imkânsız olduğunu anlayınca da mızrağını çekti ve Hz. Sümeyye’yi şehit etti. Hz. Sümeyye’nin ruhu kanatlanarak Cenab-ı Allah’a kavuştu. Artık o, çok sevdiği şehit olan eşi Hz. Yasir’in yanına ulaşmıştı. Böylece Hz. Sümeyye, ilk kadın şehit olarak İslam tarihine geçti. Onun sabrı, kahramanlığı dilden dile asırlarca dolaştı. Allah onlardan razı olsun.

İşini zamanında yap, erteleme

Ebu Muhammed Şa’ranî Hazretleri anlatıyor: Keşke ben zengin olsaydım, hacca giderdim. Keşke ölseydim, suç işlemeseydim. Bunlar hep dil hastalığıdır. İstikamet yolundan insanı çeviren sebeplerdir. Bunların tedavisi iki edepledir:

1) Ahireti dünyadan daha fazla tercih etmekle, tembellik zincirlerini koparmak ve Allah’ı her an anmak,

2) İşi zamanında yapmak, ertelememektir.

Aranızda selamı yayın

Peygamber Efendimiz şöyle buyuruyor: “Siz, iman etmedikçe cennete giremezsiniz; birbirinizi sevmedikçe de iman etmiş olmazsınız. Yaptığınız zaman birbirinizi seveceğiniz bir şey söyleyeyim mi? Aranızda selamı yayınız.” (Riyazü’s-Salihin, Erkam Yayınları)

Hadisin verdiği mesajlar

Müminlerin birbirlerini sevmeleri dini bir mecburiyettir. Karşılıklı sevgi gerçekleşmeden kâmil mümin olunmaz. Müminlerin aralarında selamı yaygın hale getirmeleri sevginin önde gelen sebeplerinden biridir. Sevgi, kuru bir sözden ibaret olmayıp onun gerekleri vardır. Sevginin gerekleri müminler arasında yerine getirilmesi icap eden vazifeleri hakkıyla yapmaktır.

Ruh kökünden uzaklaşıp özüne karşı yabancılaşma

Bir millet, dünüyle içli dışlı olduğu, hassasiyetle özünü koruduğu sürece yarınlarını teminat altına almış ve varlığını en sağlam temeller üzerine oturtmuş sayılır. Geçmişini görmemezlikten gelip dününü bütün bütün unuttuğu, ruh kökünden uzaklaşıp özüne yabancılaştığı sürece de, her esen rüzgarla yer değiştiren çer çöp gibi savrulup durur ve katiyen istikbal vadetmez.

HAZIRLAYAN: Ali DEMİREL-BUGÜN

Paylaş
Tweet
Paylaş
Gönder
Yazdır
A
A
« ANA SAYFAYA DÖN SONRAKİ HABER »
  |  
« ÖNCEKİ HABER
Habere Yorum Yazın
Küfür, hakaret içeren, devlet büyüklerini aşağılayan, yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan yorumlar yayınlanmayacaktır. Yorum kriterlerine aykırı hareket edenlerin IP numaraları adli mercilere teslim edilecektir.
çok faydalı allah razı olsun
eda kaymak - 18:23, 12 Kasım 2012 Pazartesi
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın