SON DAKİKA
haberL haberR

Kemik ve diş sağlığı için birebir

22.06.2011 01:21  

İnsan vücudu açısından olmazsa olmaz bir mineral...

Kemik ve diş sağlığı için birebir
İnsan vücudu açısından kalsiyumun önemi, özellikle kemik oluşumu ve diş sağlığı açısından almış olduğu görevleri nedeniyle çok fazladır. Bu nedenle insan vücudundaki kalsiyumun % 99'u kemiklerde ve dişlerde bulunur. Kalsiyumun, kas büyümesi ve kasların gerginliği, enerji üretimi, kanın pıhtılaşması, sinir iletimi ve kalbin düzenli çalışmasında önemli görevleri vardır. Gebelik ve doğumdan sonra süt yapımında da büyük rolü vardır. Ayrıca kanser ve kalp hastalıkları riskini azaltır.

Hangi besinlerde bulunur?

En çok süt, peynir, yoğurt gibi süt ürünlerinde bulunur. Ayrıca, lahana ve nane gibi yeşil sebzelerde, yumurta, incir, badem, fındık, fıstık, tereyağı, pekmez, keçiboynuzu ve balık gibi besin maddelerinde bol miktarda kalsiyum vardır.

Günlük kalsiyum ihtiyacı: Normal bir yetişkin günde ortalama 1000 mg. kalsiyum almalıdır. Gebelikte ve 50 yaşın üzerindekilerde bu oran ortalama olarak 1500 mg'a kadar yükselir. Çocuklarda ise 500-600 mg kadar kalsiyum, günlük kalsiyum ihtiyacını karşılayacaktır.

22 HAZİRAN (moda-burç)

Başak

HANIM HANIMCIK GİYİMDEN HOŞLANIR

Başak kadını her şeyde olduğu gibi kıyafet seçme konusunda da zariftir. Ancak kurallar konusunda saplantının eşiğinde olduğundan pasaportundaki fotoğrafı beğenmediği için fırlatıp attığı bile olur. İster klasik bir lacivert elbise, ister kırmızı deri pantolon giymiş olsun, her şeyin muntazam olması için uğraşır. Dolabına baktığınızda her şeyin renklerine göre sıralandığını görebilirsiniz. Mükemmeliyetçilik en belirgin özelliğidir. Aksesuarları bile dengeli olarak kullanılırlar. Seçtiği renkler genellikle pastel tonlarıdır. Hanım hanımcık giyinmek onların tarzıdır. Alışverişe gitmeden önce cüzdanına bakar öyle çıkarlar. Giysileriyle fazla dikkati çekmez istemezler. Ancak bazen ani bir değişimle sizi şaşırtabilirler, kendilerinden çok emindirler. Beklenmedik bir anda tamamen yeni bir görünüme bürünmek isteyip saçlarını, modacılarını değiştirebilirler.

Yarın: Terazi burcu.

ÇITI PITI BEBEĞİM

Ben bu modele bayıldım' bebeğimin gardrobunda olmazsa olmaz' diyorsanız, hadi alın tığı elinize. Azıcık bir iplikle bile çabucak yapabileceğiniz çıtı pıtı bir elbisesi olsun bebeğinizin. Yok tamamını örmek istemiyorum diyorsanız kesin eski bir tshirtünüzü ekleyin ördüğünüz robaya olsun bitsin. Sabah başlasanız plaja gitmeden hazır olur bile bebeğinizin plaj elbisesi. Sonra giydirirsiniz mayosunun üstüne sahilin en şıkı o olur...

Malzemeler
* Bebe yünü
* Tığ no: 4

Yapılışı: Roba için; 92 zincir çekilip, kapatılır. Her ilmeğe tek batarak 22 tane ikili trabzan yapılır. 23. ilmeğe araya 2 zincir çekerek iki tane ikili trabzan yapılır. Her 22 ilmekte bir bu işlem tekrarlanır. Köşelerde arttırarak 4 sıra örülüp roba tamamlanır.
Bedeni için; 60 zincir çekilir. Her ilmeğe tek batarak ikili trabzan yapılır. 45 ilmek kalana kadar iki yandan eksilterek 24 sıra örülür. Aynı ölçüde bir parça daha örülür. Yanları dikilip, robaya tutturulur. Arzu edilirse, roba örülüp, altına eski penye bluzdan beden hazırlanabilir.

Tırnak güçlendirici bakım kürü

Tırnakların güçlü ve bakımlı olması ellerimizin çok daha güzel görünmesini sağlar. Tırnaklarımızın sağlığını kaybetmemesi için öncelikle tahriş edici kimyasal maddeler ve deterjanlarla teması mümkün olduğu kadar engellenmelidir. Tırnakların düzenli olarak kesilmesi ve temizlenmesi yapılacak bakım kadar önemlidir. Tırnaklarımızın sağlıklı uzaması kolay kırılmaması ve güzel görünmesi için size çok pratik bir öneride bulunmak istiyorum.

Malzemeler

50 gr kakao yağı
2 yemek kaşığı jojoba yağı
10 damla sandal ağacı yağı
5 damla limon yağı

Hazırlanışı: Kakao yağı bir kap içerisinde güneş alan bir yerde erimeye bırakılır. Tamamen eridikten sonra diğer bitkisel yağlar içerisine eklenip donması beklenir. Her gün özellikle gece yatmadan tırnaklara iyice yedirilir.

Alışverişin Püf Noktaları
 
* Paketin veya ambalajın delik, hasarlı olmamasına ve son kullanma tarihine dikkat ederek alınız. Konserve ve süt kutularında yarık, çatlak, kapaklarda bombe (dışa dönüklük) olmamalıdır. Kuru fasulye, nohut, mercimek, un, bulgur ve pirincin taşlı, topraklı, böceklenmiş olmamasına dikkat edilmelidir.
 
* Satın alacağınız malları ve şartlarını iyi inceleme imkanı bulabilecek kadar alışverişe zaman ayırın.
 
* Aç, yorgun ve hastaysanız, keyfiniz yoksa alışverişe çıkmayın. Alışveriş için en uygun zamanı bekleyin. Mümkünse mağazaların tenha olduğu gün ve saatleri seçin.
 
* İndirimli satışların çekiçiliğine kapılıp, ihtiyacınız olmayan ve az kullanacağınız malları satın almayın.
 
5 düşün 1 konuş

Düşündüğünüz, söylemek istediğiniz, söylediğinizi sandığınız, söylediğiniz, karşınızdakinin duymak istediği, duyduğu, anlamak istediği, anladığı arasında farklar vardır. Dolayısıyla insanların birbirini yanlış anlaması için en az 9 ihtimal vardır. Sylviane Herpin
   

Merhaba,

Bu cümleyi okuyunca şöyle bir düşündüm, gerçekten çoğu zaman karşımızdakine düşüncelerimizi aktaramayız. Biz bir şey deriz o bambaşka bir şey anlar. Kimi zaman ifademizdeki bozukluk, kimi zaman ses tonumuz ya da beden dilimiz ya da karşımızdakinin beklentisi veya anlamak istediği şey ilk düşüncemizden çok uzaklara götürür aramızdaki anlaşmayı. Mesela siz kendi durumunuzdan yakınıyorsunuzdur karşınızdaki hata yaptığını ona kızdığınızı zanneder. Yardım etmektir bazen amacınız fakat onun kodlarında sarf ettiğiniz kelimeler eleştiri haline gelir.

O yüzden 5 düşün 1 konuş doğru laf, dikkat etmek lazım karşımızdakileri kırmamak yanlış anlaşılmamak için. Sonra kaş yapalım derken göz çıkartmak, barışalım derken daha da beter kavga etmek içten bile değil. Hepimiz çok farklı sosyal çevrelerden, farklı kültürlerden geliyoruz. Tabii karşımızdakini değerlendirirken de aynı şekilde dikkatli olmalıyız. Söylenenlerin gerçek anlamını biraz da empati yaparak, hoşgörü ile değerlendirmek ilişkilerimizi çok daha sağlıklı kılmaz mı?

Sevgiyle Kalın

Derya Baykal
Haberin Konuları: derya baykal, haberler, son dakika, seçim
Paylaş
Tweet
Paylaş
Gönder
Yazdır
A
A
« ANA SAYFAYA DÖN SONRAKİ HABER »
  |  
« ÖNCEKİ HABER
Habere Yorum Yazın
Küfür, hakaret içeren, devlet büyüklerini aşağılayan, yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan yorumlar yayınlanmayacaktır. Yorum kriterlerine aykırı hareket edenlerin IP numaraları adli mercilere teslim edilecektir.
Bu habere şuana kadar yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun!