SON DAKİKA
haberL haberR
« ANA SAYFAYA DÖN
Ana Sayfa » Yaşam » Umre nedir nasıl yapılır?
02.04.2010 01:50

Umre nedir nasıl yapılır?

Umreye giden her mümin, Allah ve Resûlü'nün davetlisi ve misafiridir.
Umre nedir nasıl yapılır?
Paylaş
Tweet
Paylaş
Gönder
Yazdır
A
A

Böylesi bir mümin, kutsal topraklara ayak basmadan önce kimin misafiri olacağının şuurunda olmalı ve kendisini ona göre hazırlamalıdır.

Bilhassa son yıllarda ülkemizden hac ve umreye gidişlerde ciddi bir artış söz konusu. O yüzden olsa gerek okurlarımız son günlerde umre ibadetiyle alakalı bize pek çok soru sordular. Biz de bu sorularına hepsine birden cevap olması açısından bugünkü sayfamızı umre ibadetine ayırdık. Bu yazımızda umrenin nasıl yapıldığını ve umre ibadetiyle alakalı bilmemiz lazım gelen temel bilgileri anlatacağız.

Öncelikle umre yapacak olan kişi, ihram hazırlıklarını yapar. Direkt Mekke'ye gidecek olan umreciler, ihrama hava limanında girerler; Medine'ye gidecek olanlar ise ihram giymezler. Medine'deki ziyaret yerleri gezildikten sonra Mekke'ye gidileceği gün otelde ihrama girilir.

İHRAM NASIL GİYİLİR?

Erkekler, önce dış elbiselerini çıkartıp, vücudun belinden alt kısmını örtecek olan ihram elbisesini düşmeyecek şekilde bağlar. Sonra iç giysilerini de çıkartıp vücudun üst kısmını örtecek olan ihram elbisesini omuzlarından aşağı doğru örterler. Ayaklarına ise terlik giyerler. İsterlerse bellerine ihramı tutacak bir kemer bağlayabilirler. Böylece bu iki parça ihram elbisesi dışında vücutlarında hiçbir giysi kalmaz. Başları açık ve ayakları da çorapsız olur. Saat, gözlük, yüzük, kemer, çanta ve benzeri şeyler, aksesuar türünden olduğu için vücuda takılı veya asılı olmasında bir mahzur yoktur.

Kadınlar ise renk ve model şartı olmaksızın, el ve yüzleri dışında bedenlerinin tamamını vücut hatlarını belirtmeyecek şekilde örten ve ziynet görüntüsü içermeyen elbiselerini giyerler. Başörtüsü ve ayak giysileri de her zaman giydikleri şekilde olur.

İhram elbiseleri giyildikten sonra iki rekât ihram namazı kılınır. İhram namazına niyet şu şekilde yapılır: "Niyet ettim Allah rızası için ihram namazını kılmaya." İhram namazı iki rekâttır ve aynen sabah namazının sünneti gibi kılınır. Bilenler birinci rekâtında Kafirun (Kul ya eyyühel kâfirun), ikinci rekâtında ise İhlas (Kulhuvallu ehad) Suresi'ni okurlar. Namazdan sonra ise, "Niyet ettim ya Rabbi, senin rızan için umre yapmaya. Allah'ım umreyi bana kolay kıl ve umremi kabul eyle." şeklinde umreye niyet edilir.

Niyetten sonra "Lebbeyk Allahümme lebbeyk. Lebbeyk lâ şerîke leke lebbeyk. İnne'l-hamde ve'n-ni'mete leke ve'l-mülk. Lâ şerîke lek" diyerek telbiye getirilir.

KÂBE NASIL TAVAF EDİLİR?

Mekke'ye varıldığında Kâbe ilk görüldüğü an bir müddet dua edilir. Malumunuz Efendimiz'in ifadesiyle Kâbe ilk görüldüğünde yapılan dualar makbuldür. Daha sonra Hacerü'l-esved'e doğru yaklaşılır ve, "Niyet ettim Allah'ım senin rızan için umre tavafını yapmaya. Tavafı bana kolay kıl ve kabul eyle" şeklinde niyet edilir.

Ardından Hacerü'l-esved'in hizasından tavafa başlanılır. Tavafa başlamadan önce Hacerü'l-esved'in tam hizasına gelindiğinde istilam yapılır. Hacerü'l-Esved'in öpülmesi izdiham sebebiyle mümkün olmazsa -ki genelde mümkün olmamaktadır- istilam edilir. İstilamda, uzaktan avuçların içi Kâbe'ye çevrilerek eller kulaklar hizasına kadar kaldırılarak "Bismillahi Allahu Ekber" denilerek karşıdan işaretle hacerü'l-esved selamlanır, selamlamadan sonra da sağ elin içi öpülür.

Bu şekilde her defasında hacerü'l-esved'i selamlayarak Kabe'nin etrafında yedi defa dönülür. Tavaf esnasında tavaf duaları okunacağı gibi bağımsız dualar da okunabilir. Önemli olan orada tavaf alanında dünyevi duygu ve düşüncelere kapılmadan İslam âlemi, ülkemiz, sevdiklerimiz, kendimiz ve tüm insanlık için dua etmektir. Erkekler ilk üç dönüşte ihramlarının sağ omuzlarını örten kısmını açarlar. Üçüncü dönüşten sonra ise kapatırlar.

SA'Y NASIL YAPILIR?

Tavafımızı bitirdikten sonra, "Niyet ettim Allah rızası için tavaf namazını kılmaya" şeklinde niyet ederek iki rekât tavaf namazı kılınır. Namazın bitiminden sonra kana kana zemzem içilir.

Daha sonra sa'y yapmak üzere Safa tepesine çıkılır. Niyet edilir. Safa tepesinden Merve tepesine, Merve tepesinden de Safa tepesine gelirken yeşil olarak işaretli olan direklerin arasında erkekler biraz daha koşar adımlarla ilerlerler. Bayanlar ise yürümelerini biraz daha hızlandırmalılar. Dört gidiş ve üç gelişten ibaret olan sa'y, Merve tepesinde sona erer. Daha sonra saç tıraşının ardından umre tamamlanmış olur.

UMREYE GİTMEK YERİNE BU PARAYLA HAYIR YAPILSA DAHA DOĞRU OLMAZ MI?

Kişi, umreye gitmek veya umre parasıyla hayır yapmak arasında tercih yapmakta serbesttir. Dilerse bu parayı ihtiyaç sahiplerine dağıtır, dilerse umreye gider. Bundan dolayı kimseyi kınamayıp ayıplamak doğru olmaz.

Hangi amelin daha faziletli olduğu konusuna gelince; bu durum şartlara ve kişiye göre değişir. Bazen yapılan küçük bir hayır, bir hayat kurtarır veya buna benzer bir fayda sağlar. Bu durumda kişi, çok daha fazla sevap kazanabilir. Ancak şu da var ki bazı insanlar umreye gittiklerinden dolayı girdikleri manevi atmosferden etkilenerek daha fazla hayır yapabilir. Yani umre yapmak, o kimsenin hayır yapma duygularının coşmasına vesile olabilir.

Bundan dolayı hangisi daha faziletlidir sorusuna kesin bir cevap verilemez. Çünkü bu durum şartlara ve kişiye göre değişebilir.

BİR SORU-BİR CEVAP

Mîkat, ihram, telbiye, tavaf ve sa'y ne demektir?

Mîkat, ihrama girme yeri ve zamanı demektir. Mekke çevresinde, çeşitli bölge ve ülkelerden hacca gelenlerin ihrama girecekleri özel yerleri ifade eder.

İhram, hac dışında yapılması mübah olan bazı şeyleri kendisine haram kılmak demektir. İhram iki parça havludan oluşur. Bunlar dikişsizdir. Belden aşağı sarılan havluya izar denilir, omuza alınan havluya rida denilir.

Telbiye, hac veya umre sırasında "lebbeyk" demek anlamında kullanılır. Hac veya umreye niyetlenen kimse ihrama girdiği zaman ve daha sonra hac veya umrenin birtakım vecibelerini tamamlayıncaya kadar aşağıdaki "lebbeyk zikri"ni okur.

"Lebbeyk Allahümme lebbeyk. Lebbeyk lâ şerîke leke lebbeyk. İnne'l-hamde ve'n-ni'mete leke ve'l-mülk. Lâ şerîke lek-Ey Allah'ım, ben Senin davetine icabet ediyorum. Senin ortağın yoktur. Hamd-ü senalar sana mahsustur. Bütün nimetler Senden. Bütün mülkler Senindir. Senin ortağın, şerikin yoktur."

TAVAF VE SA'Y NEDİR?

Hacerü'l-esved, Kâbe'nin güneydoğu köşesinde yerden bir buçuk metre yüksekliğinde, yumurta biçiminde hafif kırmızı otuz cm. çapında oldukça parlak siyah bir taştır.

Tavaf, Hacerü'l-esved köşesinden veya hizasından başlayarak tavaf niyetiyle Kâbe'nin etrafında yedi defa dönmeye denir. Her bir dönüşe "şavt" denir. Yedi şavt bir tavaf olur.

Sa'y, Kâbe'nin doğusunda bulunan Safa ve Merve denilen iki tepe arasında, Safa tepesinden başlayıp Merve'de tamamlamak şartıyla dördü gidiş, üçü geliş olmak üzere yedi defa gidip gelmeye denir.

TEFEKKÜR ATLASI

Kâbe, kulun Allah karşısındaki iddiasızlığının ifadesidir

Bir Hak aşığı anlatıyor: Zamanları ve mekânları kapsayan bir yarışma açılsa. Yarışmanın amacı "en iddiasız yapıyı inşa etmek" olsa. Zihninizde nasıl bir yapı tasarlardınız? İşte Kâbe öyle bir yapıdır.

Kâbe, tevhidin ve sonsuzluğun mimarisidir. Kâbe, kulun Allah karşısındaki iddiasızlığının ifadesidir. Kâbe, "iddiasızlığın en büyük iddia" olduğunun ifadesidir. Kâbe, kulun Rabbi karşısındaki acziyetinin sembolüdür.

Kâbe, kalbin taş kesmemesi için, taşın kalp kesilmesidir.

BİR DUA

Kâbe hürmetine Sen'den diliyor ve dileniyoruz!

Ey kullarına onların şah damarlarından daha yakın Rabbimiz! Kâbe'n hürmetine bir kere daha ellerimizi açıp sadece Sen'den diliyor ve dileniyoruz: Bütün hata ve kusurlarımızı bağışla. Bize merhametinle muamele buyur. Şerirlerin şerlerinden, zalimlerin zulmünden, fasıkların fıskından, münafıkların komplo ve entrikalarından bizleri koru, muhafaza eyle.

ÖRNEK HAYATLAR

Sen evine seni sevmeyenleri davet eder misin?

Ali İbni Muvaffak ismindeki veli zat, pek çok defa hac ve umre için kutsal topraklara giden bir insandır. Bu zat, bir gün:

- "Bu kadar hac ve umre yaptım. Acaba kabul oldu mu?" diye içinden geçirir. Bu şekilde düşünürken uyuyakalır ve bir rüya görür. Rüyasında birisi ona hitaben sorar:

- "Ey İbni Muvaffak! Sen, evine seni sevmeyenleri davet eder misin?!.."

Hak dostu, rüyadan çok etkilenir. Neden sonra içi rahatlar ve rüya öncesinde içine gelen vesvesesinin gitmiş olduğunu hisseder.

Evet, Efendimiz'in ifadesiyle kutsal topraklara gidenler Allah'ın misafirleridirler. Ne mutlu o kutlu misafirlere! 

HAZIRLAYAN : Ali İhsan ER

« ANA SAYFAYA DÖN
   |   
« ÖNCEKİ HABER
  |  
SONRAKİ HABER »
Etiketler:
Yazıya Yorum Yaz
Bu habere hiç yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun!
BOMBA DETAY - PKK'nın Pozantı saldırısında...BOMBA DETAY - PKK'nın Pozantı saldırısında...
Orada İsrail uşaklığı öğretiliyor - Cami kapatan validen şoke eden açıklama Orada İsrail uşaklığı öğretiliyor - Cami kapatan validen şoke eden açıklama
ASKERE MAYINLI TUZAK - Şehidin kimliği belli oldu ASKERE MAYINLI TUZAK - Şehidin kimliği belli oldu
ÇARPICI ÇIKIŞ - 'Bu ülkede sanat değil yolsuzluk yapacaksın'ÇARPICI ÇIKIŞ - 'Bu ülkede sanat değil yolsuzluk yapacaksın'
İTİRAF ETTİLER - Algı operasyonu böyle görüntülendi İTİRAF ETTİLER - Algı operasyonu böyle görüntülendi
POLİSE BOMBALI SALDIRI - Tunceli'de son dakika gelişmesi POLİSE BOMBALI SALDIRI - Tunceli'de son dakika gelişmesi
İÇİNDE BAKIN NE VAR! - Hem kanserin hem krizin düşmanıİÇİNDE BAKIN NE VAR! - Hem kanserin hem krizin düşmanı
AKP VE MHP Mİ? - Çok konuşulacak koalisyon çıkışı AKP VE MHP Mİ? - Çok konuşulacak koalisyon çıkışı
YAZARLAR
İŞİNİ 1 DAKİKADA BİTİRDİ - Az sonra olacaklar kanınızı donduracakİŞİNİ 1 DAKİKADA BİTİRDİ - Az sonra olacaklar kanınızı donduracak
PARTİYİ KAPATMAK İÇİN... - Demirtaş'tan BOMBA iddia PARTİYİ KAPATMAK İÇİN... - Demirtaş'tan BOMBA iddia
DİBİNDE BAKIN NE VAR - Dünyanın en ölümcül çukuru burasıDİBİNDE BAKIN NE VAR - Dünyanın en ölümcül çukuru burası
ATEŞ VE BUZ DİYARI - Macera arayanlar için doğru adresATEŞ VE BUZ DİYARI - Macera arayanlar için doğru adres
ANNENİN EN ACI FERYADI - 'Ne olur oğlun öldü demeyin'ANNENİN EN ACI FERYADI - 'Ne olur oğlun öldü demeyin'
BÜYÜK OPERASYON - Helikopterler bomba yağdırdıBÜYÜK OPERASYON - Helikopterler bomba yağdırdı
CHP'DEN FLAŞ AÇIKLAMA - 'Milletimiz bize bu sorumluluğu yükledi'CHP'DEN FLAŞ AÇIKLAMA - 'Milletimiz bize bu sorumluluğu yükledi'
AKILLARA ZARAR! - Havada motorları bir anda durdurdu ve...AKILLARA ZARAR! - Havada motorları bir anda durdurdu ve...
ÇOK SERT TEPKİ - 'Memurun emeklinin günahı ne'ÇOK SERT TEPKİ - 'Memurun emeklinin günahı ne'
SİLAHLAR DERHAL SUSMALI - Akil İnsanlar Heyeti'nden flaş açıklamaSİLAHLAR DERHAL SUSMALI - Akil İnsanlar Heyeti'nden flaş açıklama